luty 13 2018 0Comment

Jak zlokalizować wyciek wody w domu

Pojawienie się awarii za każdym razem stanowi dla właściciela nieruchomości zaskoczenie. Ponadto odnalezienie miejsca, w którym do niej doszło często jest problemem, nawet dla instalatorów i hydraulików posiadających odpowiednie doświadczenie.

Przykład 1:
„Po kilku dniowej nieobecności w domu zauważono zawilgocenie ścian, którym towarzyszyły odbarwienia farby emulsyjnej oraz zacieki znajdujące się tuż nad listwą przypodłogową w korytarzu, pokoju oraz łazience. W pomieszczeniach wyczuwalna była dodatkowo wilgoć oraz nieprzyjemny zapach”

 

Przykład 2:
„W trakcie spisywania licznika stwierdzono ponadnormatywne zużycie wody w porównaniu z poprzednimi okresami rozliczeniowymi, różnica wynosiła kilkadziesiąt metrów sześciennych. W budynku nie stwierdzono żadnych uszkodzeń ścian oraz posadzek spowodowanych wyciekiem tak dużej ilości wody”

 

Przykład 3:
„W mieszkaniu na jednej ze ścian nad cokołem zauważono małą plamę zawilgocenia, wraz z upływem czasu zacieki powiększały się, na dodatek obszar i zakres zawilgocenia obejmował kolejne ściany w sąsiednich pomieszczeniach”

Opisane powyżej przykłady są najczęściej występującymi relacjami osób z jakimi spotykamy się w trakcie wstępnej rozmowy dotyczącej wykonania przez nas usługi lokalizacji wycieku wody z nieszczelnych instalacji przebiegających w posadzce.

Awarie w instalacjach wodnych spowodowane są w większości przypadków wadami materiałowymi lub wadami wykonawczymi.

Jeżeli mamy podejrzenie wycieku wody z instalacji w pierwszej kolejności należy przeprowadzić próbę szczelności instalacji aby upewnić się, że wyciek występuję oraz uzyskać wiedzę czy wyciek ma miejsce na zimnej czy na ciepłej wodzie.

Z uwagi, że instalacja najczęściej przebiega w posadzce naprawa pękniętej rury wymaga inwazyjnych rozwiązań takich jak demontaż desek podłogowych, parkietu czy rozkucie płytek ceramicznych.

Koszty poszukiwania wycieku wody oraz naprawę miejsca awarii można ograniczyć nie niszcząc posadzek w połowie domu poprzez wykorzystanie eksperta wyposażonego w kamerę termowizyjną, miernik mikrofalowy czy geofon

Nie zawsze jest to zadanie łatwe. Na szczęście lokalizacja wycieków wody stanowi naszą specjalność już od wielu lat. Pozwoliło nam to zdobyć bezcenne doświadczenie i rozwinąć schematy postępowania, które znacząco podniosły efektywność naszych działań.