luty 19 2017 0Comment
ozonowanie pomieszczeń Poznań

OZONOWANIE

OZONOWANIE

PROBLEM ZAWILGOCENIA

Optymalny poziom wilgotności powietrza jest ważny dla zdrowia naszego oraz otoczenia w którym żyjemy. Zawilgocenie pomieszczeń skutkuje pojawieniem się grzybni, której uwalniające się zarodniki zatruwają otoczenie. W rezultacie nagromadzenia się grzybów i pleśni w powietrzu organizmy przestają je tolerować. Pojawiają się objawy takie jak infekcje, zatrucia oraz wysypki alergiczne. Widocznym efektem namnażania grzybów i pleśni są nietetyczne zmiany – plamy na ścianach czy murach są to min.: pleśń przy oknach, żółknięcie ścian i zapach stęchlizny.

Normy wilgotności powietrza:

  • RH 10-20% – suche powietrze, wysychające błony śluzowe i skóra
  • RH 40-50% – optymalne zawilgocenie, przyjazne dla otoczenia
  • powyżej 60% – namnażanie drobnoustrojów, zapach stęchlizny, korozja metali, brylowanie się materiałów sypkich
  • 70% – rozwój pleśni i grzybni w materiałach higroskopijnych (podatnych na wchłanianie wilgoci)

PRZYCZYNY I SKUTKI POWSTANIA GRZYBNI

Niezbędną czynnością podjętą w walce z grzybem w pomieszczeniach jest zdiagnozowanie przyczyny jego powstania. Do powstania mikrobów najczęściej przyczyniają się:

  • zalania powodziowe,
  • zalania na skutek awarii instalacji,
  • usterki budowlane (nieszczelny dach czy rynna),
  • podsiąkanie wilgoci od ziemi (tzw. wilgoć kapilarna),
  • wilgoć na skutek złej wentylacji pomieszczeń,
  • przemarzanie przegród budowlanych.

Grzyby i pleśnie stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, a ich nadmiar skutkuje różnymi objawami ze strony układu odpornościowego. Są to alergie, infekcje, zatrucia. Zagrzybienie pomieszczeń stanowi również problem estetyczny (zmiany na ścianach, plamy i zacieki).

METODY USUWANIA GRZYBNI

Pierwszym krokiem podjętym w kierunku pozbycia się uciążliwego grzyba jest usunięcie przyczyny zawilgocenia. W przypadku zalań na skutek awarii instalacji jest to dość proste, natomiast w przypadku zalań powodziowych czy usterek budowlanych wymaga to dłuższego czasu. Kolejnym etapem jest obniżenie poziomu wilgoci. Proponujemy w tym celu zastosowanie odpowiednich urządzeń do osuszania (patrz zakładka osuszanie). Kiedy już doprowadziliśmy do odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu możemy zając się ozonowaniem. Urządzenia których używamy generują ozon a tym samym odkażają i oczyszczają pomieszczenia niszcząc wszelakie drobnoustroje oraz nieprzyjemne zapachy. Ozon to doskonały środek dezynfekujący. Jego działanie bakteriobójcze jest 50 razy skuteczniejsze i 3 000 razy szybsze niż chloru. Ozonowanie sterylizuje pomieszczenie przez co całkowicie usuwa pleśń i grzyby, które rozwijają się w środowisku o podwyższonej wilgotności.

grzyby i pleśnie
grzyby i pleśnie
grzyby i pleśnie
grzyby i pleśnie