Osuszanie po zalaniu – przydatne informacje
Poniżej znajdziesz konkretne odpowiedzi na często zadawane pytania dot. osuszania budynków po zalaniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z pracownikami Mishel mailowo lub telefonicznie – nasza wiedza i doświadczenie są zawsze do Twojej dyspozycji.
Ile trwa osuszanie po zalaniu?
Czas osuszania budynków trwa od 7 do 14 dni. W przypadku bardzo dużych zalań wydłuża się od 3 tygodni do nawet miesiąca. Okres osuszania uzależniony jest od ilości wody, która spowodowała zalanie, od zakresu i obszaru zawilgocenia oraz rodzaju czy właściwości materiałów budowlanych, z jakich został wykonany, a także wykończony budynek.
Jak uniknąć zalania wodą?
Nie mamy wpływu na zdarzenia losowe spowodowane działaniem sił natury, ale możemy dokonywać okresowych przeglądów technicznych instalacji wodno-kanalizacyjnych. W przypadku odbioru nowo powstałych budynków powinno się wymagać od wykonawców protokołów z prób szczelności instalacji wodnych i grzewczych. Szczególną uwagę należy zwracać na wężyki (tzw. plecionki) doprowadzające wodę do baterii, gdyż to one wg naszych statystyk są najczęstszą przyczyną zalania.
Jak ograniczyć szkody spowodowane zalaniem?
W pierwszej kolejności należy wypompować lub usunąć zalegającą na podłodze wodę oraz materiały i przedmioty łatwo chłonące wilgoć. W przypadku zalanych mebli należy je odsunąć od ścian na odległość kilkudziesięciu cm. Najlepiej ustawić je na podkładkach, a następnie zadbać o odpowiednią cyrkulację oraz wymianę powietrza. Warto pamiętać, że zawsze można nawiązać kontakt z naszą firmą. Fachowa porada od specjalistów pozwoli uratować dobytek.
Kiedy należy osuszać budynek po zalaniu
W przypadku dużych szkód po zalaniach należy zawsze osuszać budynek mechanicznie. Ilość zalegającej i penetrującej wody w materiałach budowlanych nie jest w stanie samoistnie odparować przez 2-3 lata. W tym czasie może dojść do porażenia korozją biologiczną. W przypadku szkód mniejszych, takich jak np. zaciek na stropie o powierzchni 0,5 m², istnieje realna szansa na wyeliminowanie wody bez pomocy jakichkolwiek sprzętów, o ile w stropie nie zalega woda. Niemniej jednak w każdym wypadku należy wykonać pomiar wilgotności, aby upewnić się, czy należy przegrody budowlane osuszać, a może da się od razu przystąpić do prac remontowych
CO ZROBIĆ, KIEDY NIE WIDZĘ WYCIEKU WODY NA POSADZCE, LECZ NA OBWODZIE ŚCIAN POJAWIŁY SIĘ MOKRE ZACIEKI?
Najprawdopodobniej w takim przypadku występuje wyciek wody z instalacji pod posadzką. W takiej sytuacji należy wykonać próbę szczelności instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oraz instalacji grzewczej, aby ustalić, a potem wyeliminować źródło wycieku. Następnie powinno skontaktować się ze specjalistami, którzy przeprowadzą lokalizację miejsca wycieku oraz osuszą zawilgoconą powierzchnię.
CO ZROBIĆ W SYTUACJI, KIEDY SĄSIAD TWIERDZI, ŻE GO ZALEWAM, BO POJAWIŁY SIĘ U NIEGO ZACIEKI NA SUFICIE (W MOIM MIESZKANIU JEST SUCHO I LICZNIK OD WODY STOI W MIEJSCU)?
Bardzo często przy małych nieszczelnościach instalacji wodnych wodomierz nie wskazuje ubytków wody. W takich przypadkach sugerujemy wykonać próbę szczelności instalacji pod ciśnieniem przez hydraulika. Dzięki temu ustali się, czy wyciek faktycznie występuje, o ile przyczyną nie jest instalacja kanalizacyjna lub nieszczelność silikonu na obwodzie kabiny prysznicowej.
W JAKI SPOSÓB MOGĘ SPRAWDZIĆ, CZY WYPŁACONE ODSZKODOWANIE ZA ZALANIE MOJEJ NIERUCHOMOŚCI W PEŁNI POKRYWA PONIESIONE STRATY?
W celu weryfikacji wysokości odszkodowania należy przekazać naszym specjalistom zdjęcia przedmiotu szkody oraz protokół i kosztorys sporządzony przez przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Dlaczego w okresie jesienno-zimowym w moim mieszkaniu (w obrębie ram okiennych, za meblami oraz w narożach ścian przy suficie i posadzce) pojawiają się ogniska pleśni?
Przyczyna okazuje się być złożona: mogą to być mostki termiczne, problemy z wentylacją lub zbyt wysoka wilgotności powietrza. W takich przypadkach zalecamy wykonanie badań i pomiarów przez naszych specjalistów.
Jak uzyskać od firmy ubezpieczeniowej zwrot kosztów po zalaniu mieszkania/domu?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy zakres ubezpieczenia obejmuje ryzyko wystąpienia szkody wskutek zalania. Następnie zleć wykonanie pomiarów wilgotności, aby udokumentować w postaci raportu zakres i stopień zawilgocenia, na podstawie którego przygotujemy również kosztorys prac osuszających. W kolejnym etapie powinno się poinformować ubezpieczyciela o terminie rozpoczęcia prac związanych z osuszaniem budynku. Po jego ukończeniu trzeba przedstawić raport końcowy z pomiarów wilgotności wraz z fakturą za wykonaną usługę.
Jak uzyskać zwrot kosztów za energię elektryczną z firmy Ubezpieczeniowej po osuszeniu mieszkania?
Po zakończeniu osuszania przekażemy Ci stosowne zaświadczenie wraz ze szczegółowym wyliczeniem zużycia kosztów energii elektrycznej. Dodatkowo możesz przedstawić ubezpieczycielowi rachunek za energię elektryczną z okresu rozliczeniowego przed rozpoczęciem osuszania oraz po jego zakończeniu.